Dieta bezglutenowa dla sportowców – zalety i wady

W ostatnich latach każdy z nas zapewne zauważył wzrost zainteresowania tematem nietolerancji pokarmowych, a co za tym idzie również diety bezglutenowej. Mówi się o tym nie tylko na przysłowiowym podwórku. Również wielu sportowców i celebrytów przyznaje, że omija gluten z daleka.

Wpływ diety bezglutenowej

U sportowców temat się stał się bardzo na topie, kiedy to tenisista Novak Dokovic ujawnił publicznie, że jego częste omdlenia i napady zmęczenia zlikwidował przechodząc na dietę bezglutenową. Kiedy to wyeliminował ten nieszczęsny składnik, którego jego organizm nie tolerował, znacznie poprawił się jego stan zdrowia. Również sukcesy sportowe były coraz bardziej zadowalające. Nie jest jednak dobrym pomysłem, aby każdy sportowiec przechodził na dietę bezglutenową. Warto zbadać w pierwszej kolejności, na jakie produkty mamy nietolerancję i wtedy dopiero ustalać co i jak zmieniać w naszej diecie. Pamiętajmy, że dieta eliminacyjna powinna zawsze być prowadzona prawidłowo oraz koniecznie konsultowana z lekarzem dietetykiem. Jest to szczególnie ważne u sportowców, gdyż źle przygotowana dieta może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów w organizmie.

Czy każdy może przejść na dietę bezglutenową?

Niewątpliwie nie każdemu służy bezglutenowa dieta. Są jednak przypadki, w których taka dieta jest koniecznością. Jeśli dany sportowiec zmaga się z celiakią – czyli z silnym stanem zapalnym jelit przy choćby śladowym kontakcie z glutenem, koniecznie musi rozważyć wizytę u dietetyka. Nie dajmy się jednak spanikować. Na tę chorobę cierpi niewielki odsetek ludzkości. W większości wypadków jest to moda panująca obecnie wśród celebrytów. To, że wielu sportowców potwierdza cudowny wpływ diety bezglutenowej na ich organizm możemy sprawdzić choćby w sieci. Jednak musimy uważać. Często efekty te są spowodowane nastawieniem. Jeśli na przykład dany człowiek będzie wmawiał sobie, że wytrzyma trening dłuższy o pół godziny, jest bardzo możliwe, że go wytrzyma. Nasz umysł potrafi zdziałać cuda w organizmie. Jeśli więc nakarmimy umysł sportowca informacją, że dieta bezglutenowa jest dla niego zbawienna, możliwe że tak będzie czuł. Po pewnym czasie wszystko powinno się samo zweryfikować.

Dlatego jeśli sportowiec zamierza wyeliminować gluten, powinien przede wszystkim zaufać lekarzom i zbadać, czy aby na pewno jego organizm właśnie tego nie toleruje.